Maldivy

Maldivy, oficiálne Maldivská republika, sú ázijskou krajinou, ktorá sa nachádza v Indickom oceáne v Arabskom mori. Má rozlohu 289km². Oficiálny jazyk je Dhivehi (divehi)  a oficiálna mena je Maldivian rufiyaa (maldivian rufia) MVR. Krásne Maldivy, pozostávajúce z mnohých samostatných ostrovov a atolov, sú najnižšie položenou krajinou na svete.

1192 ostrovov

Maldivy sa skladajú z 1192 korálových ostrovov, zoskupených v 26 atoloch, usporiadaných v smere zo severu na juh, rozložených po Indickom oceáne na približne 90 000km².

Počet obývaných ostrovov je približne 135. 

Počet rezortov sa neustále mení, keďže každý rok sa budujú nové.

Maldivské atoly sa skladajú z piesčin a živých korálových útesov. 99% krajiny tvorí voda.

Úchvatný piesok

Úchvatný piesok ostrovov je biely a veľmi jemný, pretože má korálový pôvod a nie je vyrobený z kremeňa. Korálový piesok je veľmi zriedkavý a vyskytuje sa na necelých 5% svetových pláží. 

Očkovanie pred odletom na Maldivy nie je potrebné, pokiaľ ste predtým nenavštívili krajiny s výskytom žltej zimnice. Treba si so sebou vziať repelenty proti komárom, počas dažďovej sezóny hrozí výskyt horúčky Dengue, ktorú prenášajú komáre. Horúčka Dengue sa vyskytuje vo všetkých tropických krajinách v oblasti rovníka.

Tropická krajina

Maldivy sú tropickou destináciou, preto tu panuje monzúnová klíma. Počasie sa na Maldivách delí na dve ročné obdobia. 

Obdobie sucha, severovýchodný monzún, ktorý trvá od decembra až do apríla. Obdobie dažďov, juhozápadný monzún, trvá od mája do novembra. V období dažďov sa občas vyskytujú búrky. Počas dažďov je stále teplo, buď prší len miestami a sú prudké prehánky, alebo prší všade aj dva – tri dni.  Potom je opäť slnečné alebo polojasné počasie. V poslednej dobe býva lepšie počasie v dažďovej sezóne na severe Maldív.

Skvelé počasie

Od mája do októbra a niekedy až do konca novembra je TOP sezóna na manty a žraloka veľrybieho. V niektorých lokalitách je možnosť vidieť aj kosatky a veľryby. 

Z mojich skúseností je najlepšie počasie vo februári – marci – apríli, čiže sucho a veľmi nízka pravdepodobnosť dažďov. Aj keď zaprší, je stále teplo. Teplota sa takmer nemení. Je pomerne  vlhko a teplota nad 30 stupňov. 

Priemerná teplota vzduchu je 29 ̊C.

Priemerná teplota vody je 28 ̊C.

Priemerná vlhkosť vzduchu je 81%.

Guest house

Maldivy sú ostrovná krajina. Veľmi krásne a zaujímavé sú obývané ostrovy, kde turista môže vidieť typický život miestnych ľudí, hlavne tie maličké ostrovčeky, kde je pokoj a život tu plynie  veľmi pomaly. Tieto ostrovy ponúkajú ubytovanie pre turistov na veľmi vysokej úrovni, volajú sa „Guest house“ a sú dostupné pre každého. Odporúčame len ostrovy, kde sú čisté a upravené bikini pláže a kde je možnosť zakúpenia si rôznych exkurzií a výletov. Na Maldivy sa chodí oddychovať, ale pokojne môžete dovolenku stráviť šnorchlovaním – korálové útesy sú tu úžasné. Taký podmorský svet, ako je tu, sa len tak nevidí. Veľmi populárne je aj potápanie. Ten, kto sa nikdy nepotápal, môže absolvovať kurz priamo na ostrove, sú tu svetové potápačské centrá a šup do hlbín Indického oceánu. Veľmi zaujímavé sú rybačky, nie je potrebný žiadny rybársky preukaz. Odporúčame zažiť nočnú rybačku. Plávanie s mantami alebo s veľrybím žralokom, to sa nedá ani opísať, sú to nezabudnuteľné zážitky. Pozorovanie delfínov, ako sa predvádzajú, korytnačiek, planktónu…

Sloboda

Oficiálnym náboženstvom na Maldivách je islam, netreba sa však špeciálne zahaľovať. Nie sú tú žiadne miesta, kam sa nesmie chodiť. Maldivy netreba porovnávať s inými moslimskými krajinami. Maldivy sú bezpečnou krajinou. Samozrejme, ako aj v iných krajinách, môžete natrafiť na vreckárov, najmä v hlavnom meste Male. Preto je veľmi potrebné dávať si pozor na svoje osobné veci, nič nenechávať bez dozoru.

 Ľudia sú tu modernejší, ovplyvnení západnou kultúrou. V  hlavnom meste je život veľmi ovplyvnený západným svetom, na ulici stretnete úplne zahalené ženy, ale aj ženy s krátkym rukávom. Ak sa vyberiete preskúmať ostrov, odporúčame obliecť si aspoň krátke nohavice po kolená a tričko s krátkym rukávom. Bikini pláže sú určené len pre turistov, tu sa môžete pohybovať v bikinách.

Na celých Maldivách, či už ide o rezorty alebo obývané ostrovy, je prísny zákaz nudizmu.

Zaujímavá kuchyňa

Ak máte radi pikantnú kuchyňu, tak Maldivy sú tým správnym miestom pre vašu dovolenku. Medzi populárne lokálne jedlá patria ryby, ryby a veľa rýb, hlavne tuniak. Ďalej je to ryža, čili, rôzne druhy zeleniny a ich kombinácie. Ak nemáte radi pikantné jedlá, nie je to problém, každý hotel ponúka medzinárodnú kuchyňu, takže je z čoho vyberať. A to ovocie! Kokosy, mangá, papája, miestne banány… Maldivská kuchyňa je veľmi podobná indickej. Veľmi populárne jedlo je taktiež karí, či už z kuracieho mäsa, alebo rybacie. 

Ak zvažujete cestu na Maldivy, môžete sa ubytovať buď v spomínaných rezortoch, v guest housoch, alebo aj na safari lodiach, ktoré robia týždenné plavby okolo ostrovov a sú určené hlavne pre potápačov alebo surfistov. Tieto jachty sú tzv. plávajúce rezorty, niektoré ponúkajú dokonca wellness, bazény na palube, jogu… 

Neobmedzené možnosti

Neďaleko  hlavného mesta je výborné miesto na surfovanie, nachádzajú sa tu blízkosti aj rezorty, aj lokálne ostrovy s guest housami.

Najvyšší možný servis na obývaných ostrovoch je plná penzia, keďže alkohol na obývaných ostrovoch je prísne zakázaný. Ak máte chuť na vínko alebo pivko, odporúčame dovolenku stráviť v rezorte, alebo si zarezervovať dovolenku s pobytom v rezorte aj obývanom ostrove. S nami je možné naozaj všetko!